Logo

Dom Literatury w Warszawie mieści się w zabytkowych kamienicach przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89, tuż przy Placu Zamkowym i Zamku Królewskim. Z okien roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto, Mariensztat, Trasę W-Z i Wisłę oraz starą Pragę i Stadion Narodowy.

Swoją siedzibę mają tu organizacje literackie: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Zarząd Główny i Oddział Warszawa), Związek Literatów Polskich (Zarząd Główny i Oddział Warszawski), Polski PEN Club, Fundacja Promocji Polskiej Literatury Współczesnej, Ogólnopolski Klub Poetów, Stowarzyszenie Kultury Europejskiej SEC, Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków, a także instytucje takie jak oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza – Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską.

Na trzecim piętrze budynku znajduje się trzynaście pokoi gościnnych, przestronnych
i gustownie urządzonych, wyposażonych w łazienki oraz WiFi. Do dyspozycji gości jest winda przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W cenie pokoju oferowane jest śniadanie kontynentalne. Naszą największą atrakcją jest lokalizacja w samym sercu starej Warszawy. Nie ma drugiego takiego miejsca w stolicy, gdzie Kolumna Zygmunta zagląda wprost do okien.


Dom Literatury Dom Literatury Dom Literatury


Aktualna oferta

Karta Gościa

***

Na drugim piętrze ulokowana jest Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich, posiadająca około 70 000 woluminów, która użycza swoich zbiorów pisarzom, dziennikarzom 
i studentom.
Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.
Kontakt:
22 826 25 04

Na pierwszym piętrze Domu Literatury znajduje się stylowa Sala Konferencyjna, mieszcząca do 180 osób, wyposażona w sprzęt audiowizualny, którą można wynająć
w celu zorganizowania konferencji, szkolenia, itp., a także spotkań i uroczystości połączonych z koktajlem czy bankietem.

Serdecznie zapraszamy!


Dom Literatury

Dom Literatury zajmuje dwie zabytkowe rokokowo klasycystyczne kamienice: Prażmowskich i Johna, usytuowane na początku Traktu Królewskiego. Niezwykła jest zarówno architektura obu budynków, dziś stanowiących budowlę jednolitą i wewnętrznie spoistą, jak i ich historia mająca początek w I połowie XVII wieku. Na przestrzeni dziejów wygląd kamienic przechodził liczne przemiany, aż po całkowite zniszczenie w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku i powojenną rekonstrukcję, dzięki której obie kamienice odzyskały dawną świetność.

Od blisko 70 lat kamienice Prażmowskich i Johna użyczają swych podwoi środowisku literackiemu, od początku bowiem swego istnienia Dom Literatury jest miejscem, gdzie spotykają się najwybitniejsi polscy pisarze, a także czołowi artyści scen warszawskich, recytujący i czytający utwory na spotkaniach autorskich. Stowarzyszenia literackie inicjują stałe imprezy, np. minirecitale, kabaret literacki i spotkania z wybitnymi osobistościami świata nauki i kultury, tworząc w ten sposób znaczące miejsce na mapie kultury stolicy.

Na pierwszym piętrze Domu Literatury znajduje się Sala Konferencyjna w stylu art deco (jedyna w Warszawie sala konferencyjna w tym stylu), mieszcząca do 180 osób. To właśnie tu miały miejsce ważne wydarzenia polskiego powojennego życia literackiego, takie jak: jubileusze twórców polskiej literatury (m.in. Marii Dąbrowskiej, Władysława Broniewskiego), liczne spotkania z pisarzami, poetami i innymi wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i nauki (m.in. Władysławem Tatarkiewiczem, Tadeuszem Kotarbińskim), 
a także wykłady, sesje naukowe i literackie.
Dzisiaj w sali konferencyjnej odbywają się imprezy literackie, spotkania autorskie, odczyty oraz konferencje, szkolenia, itp.
Na drugim piętrze Domu Literatury ulokowana jest Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich, będąca pod zarządem Biblioteki Narodowej, ze zbiorami około 70 000 woluminów, bogatą kolekcją pism literackich, unikalnymi wydaniami książkowymi 
z autografami twórców, a także jedynym w Polsce pełnym archiwum wycinków prasowych, zawierających recenzje, wywiady z pisarzami, relacje ze spotkań autorskich i rejestrujących życie literackie w Polsce.


Dom Literatury

Ostatnie, trzecie piętro Domu Literatury zajmują pokoje gościnne, które niegdyś zamieszkiwane były wyłącznie przez pisarzy. To właśnie tutaj powstało wiele utworów takich znakomitości jak Zofia Nałkowska, Janina Porazińska, Hanna Ożogowska, Tadeusz Breza. Obecnie z pokojów korzystają nie tylko literaci goszczący w Warszawie; są one dostępne również dla gości z Polski i zagranicy, którzy przyjeżdżają do stolicy w celach służbowych czy turystycznych.

Na parterze i w piwnicach Domu Literatury mieści się kawiarnia i restauracja „Literatka”, serwująca m.in. specjały kuchni staropolskiej, doskonałe wina i desery. Restauracja organizuje także okolicznościowe przyjęcia i bankiety. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.literatka.com.pl.


***


Fundacja Domu Literatury
i Domów Pracy Twórczej

ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
00-079 Warszawa

22 635 04 04 (24h)

22 827 74 28 (9.00 - 16.00)

22 828 39 20 (9.00 - 16.00)
 
22 828 39 20 (9.00 - 16.00)
  
 fundacja@fundacjadl.com
 
KRS: 0000133460
NIP: 525-15-70-944
REGON: 002175703

Nr konta bankowego - wpłaty z Polski:
Bank Pekao S.A.
Nr konta 62 1240 1037 1111 0011 1296 5733

Wpłaty z zagranicy:
SWIFT: PKOPPLPWXXX
IBAN: PL 62 1240 1037 1111 0011 1296 5733