Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej istnieje od 1990 roku. Jej fundatorami są: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP), Związek Literatów Polskich (ZLP) i Polski PEN Club. Fundacja administruje dwoma obiektami: Domem Literatury w Warszawie i Domem Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego „Astoria” w Zakopanem.

Dom Literatury w Warszawie mieści się w zabytkowych kamienicach przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89, tuż przy Placu Zamkowym i Zamku Królewskim. Swoją siedzibę mają tu organizacje i instytucje literackie, a także Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich, posiadająca około 70 000 woluminów. Od blisko 70 lat Dom Literatury jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy: to tu odbywają spotkania z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, osobistościami świata nauki i kultury, a także czołowymi artystami scen warszawskich, recytującymi i czytającymi utwory na spotkaniach autorskich. Dom Literatury dysponuje trzynastoma przestronnymi i gustownie urządzonymi pokojami gościnnymi, których największą atrakcją jest lokalizacja w samym sercu starej Warszawy i wspaniały widok z okien na Stare Miasto, Mariensztat, Trasę W-Z i Wisłę oraz starą Pragę i Stadion Narodowy. Nie ma drugiego takiego miejsca w stolicy, gdzie Kolumna Zygmunta zagląda wprost do okien.

Mieszcząca się na pierwszym piętrze Domu Literatury Sala Konferencyjna – jedyna w Warszawie w stylu art deco – była i jest miejscem wielu ważnych wydarzeń polskiego powojennego życia literackiego. W wyposażonej w sprzęt audiowizualny sali można także, organizować konferencje, szkolenia oraz rozmaite spotkania i uroczystości. Na parterze i w piwnicach Domu Literatury mieści się kawiarnia i restauracja „Literatka”.

Willa „Astoria” położona jest w cichej okolicy Zakopanego, przy ul. Droga do Białego 12, zaledwie 15 minut spacerem od centrum uzdrowiska, popularnych Krupówek i skoczni Wielka Krokiew. Mieści się w niej Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego, ale pokoje dostępne są przez cały rok także dla osób nie związanych ze środowiskiem literackim. Bywają tu najwybitniejsi twórcy polskiej literatury. Właśnie podczas pobytu w „Astorii” w 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Wielu gości podkreśla rodzinną, domową atmosferę, panującą w „Astorii” oraz świetną kuchnię, znaną ze znakomitych potraw i domowych wypieków.

AKTUALNOŚCI

W ramach współpracy Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich odbędzie się PROMOCJA powieści SWITŁANY TKACZENKO, osadzonej w realiach wojny z rosyjskim najeźdźcą, spotkanie poprowadzi OLHA OLCHOWA; 27 grudnia 2022 (wtorek), godz. 17:00, Dom Literatury w Warszawie (sala od strony ulicy Senatorskiej), ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.Więcej

W ramach cyklu WARSZAWSKIE ŚRODOWISKO POETYCKIE odbędzie się kolejne (dziesiąte) spotkanie, którego gościem będzie BARBARA SZCZEPAŃSKA „JUDYTA”, a prowadzą rozmowę – MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA; 28 grudnia 2022 (środa), godz. 18:00, Dom Literatury w Warszawie (sala od strony ulicy Senatorskiej), ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.Więcej

WARSZAWSKA PREMIERA powieści ADAMA KWAŚNEGO pt. „Piękny mamy dzień w Hawanie”; 10 stycznia 2023 (wtorek), godz. 19:00, Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.Więcej